SLR este de fapt un SL plus un R , SINGLE LENS plus REFLEX , aparatul are o singura lentila ,fereastra si foloseste reflexia luminii pentru vizualizarea in vizor.
Aceste aparate sunt mai mari , mai grele, mai zgomotoase, trepideaza in timpul declansarii, folosesc lentile mai mari . Pentru ce aceste sacrificii ? Ca sa avem ce nu am avut niciodata la un aparat foto : sa vedem in vizor exact ce o sa se impresioneze pe film , adica ce vezi aia primesti ( la aparatele cu vizare laterala , verticala sau diagonala ceea ce se vede prin vizor difera de ce obtinem ).
Deoarece intre subiectul de fotografiat si noi se afla filmul (sau dupa caz senzorul digital) , s a gasit solutia interpunerii intre obiectiv si film a unei oglinzi , care reflecta imaginea printr-un sistem de lentile (focus screen , condesator sau fresnel ) si/sau prisme catre vizor . In momentul declansarii oglinda este ridicata si lasa cale libera luminii catre film.
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR23_1-1024x683.jpg)
Arat acest concept prin tranformarea unui rangefinder rusesc Zorki C intr un aparat nou SLR numit Zenit ( de regula SLR uri sunt proiectate de la zero dar ne ajuta ca exemplu). Observam cocoasa care gazduieste pentaprisma si latimea crescuta in zona monturii pentru a face loc oglinzii. Fereastra din fata a vizorului dispare, la fel si ferestrele rangefinderului .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/transformare-1024x603.jpg)
Cu ce sa nu confundam un SLR ? cu un aparat cu lentile interschimbabile. Nu orice SLR are obiectivul schimbabil (vezi Zeiss Contaflex I si II , Kowa, Nikon Nikkorex 35, etc ) si nu orice aparat cu lentile interschimbabile este un SLR.
Fiecare SLR are o pentaprisma ? (pentaprisma corecteaza inversarile produse de oglinda ) Nu. Doar cele cu vizare orizontala , cele cu vizare verticala nu au nevoie, se numesc aparate cu waist-level deorece aparatul se tine la nivelul taliei si ne uitam in jos .
Unele aparate au vizorul schimbabil , in cazul de mai jos : Edixa.
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7018-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7014-1024x683.jpg)
Aparate SLR au inceput sa fie proiectate la inceputul secolului XX in mai multe tari , Germania ,Elvetia, Rusia etc . Punctam ca remarcabile 3 date : anul 1936 cand Ihagee a produs EKAKTA KINE primul slr pe 35mm , avea waist-level . pun fotografii cu 2 urmasi de dupa razboi, asemanatori , dar cu pentaprisma:
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR47-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR3-1024x685.jpg)
1947 cand italienii lanseaza in productie Rectaflex , primul SLR cu pentaprisma ,
1949 germanii de la Zeiss Ikon lanseaza CONTAX S SLR cu pentaprisma si lentile fresnel . Acest aparat a devenit in viitor standardul SLR .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/slr1-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR4-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR2-1-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7061-1024x683.jpg)
In continuare aparate SLR produse de KW Germania , printre care si un Praktina IIa cu nostalgia vizorului clasic ,aparatul are 2 vizoare, o exceptie de la regula :).
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR9-1024x682.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR21-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR5-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR8-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR7-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR6-1024x684.jpg)
Wirgin (Germania) a fost un producator important de SLR-uri :Edixa Mat Reflex cu Ulm Travenar 50 2.8 1966 si Edixa Reflex cu Isco Westanar 50 2.8 1954 type A
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR22-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR11-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7121-1024x683.jpg)
2 aparate Contaflex de la Zeiss Ikon , SLR uri cu leaf shutter ( fara cortina )Contaflex II 862/24 1952 si Contaflex S Automatic BL (black)1972
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR28-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR15-1024x685.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR15-1-1024x683.jpg)
Trei modele de din seria Zenit de la KMZ , vanduta in zeci de milioane de exemplare ,relativ ieftine , aparate simple , de incredere , multi fotografi romani au facut trecerea la profesionism cu ele .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7086-1024x682.jpg)
Zenit 5 produs de KMZ este prima cameră SLR de 35 mm din lume cu motor electric încorporat și baterii reîncărcabile . Are leaf shutter ca si Contaflex si Bessamatic dar tehnologia este complet originala .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/07/zenit5-1024x658.jpg)
PENTINA FM SLR Camera SLR Q1 Tessar 2.8/50 , un produs est german , conceptie originala , o mica uzina , nu s a impus datorita pretului mare si complexitatii reparatiei.Are montura proprietara,
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR26-1024x684.jpg)
Zeiss Ikon ICAREX 35 1965 , probabil ultimul model SLR de conceptie germana realizat de Zeiss IKON dupa un proiect Voigtländer. Aparatul avea montura proprietara , schimbata apoi in M42 sau QBM. Variatii ale modelului au fost produse sub brandurile Voigtländer si Rolleiflex .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR14-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR13-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR12-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR25-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7071-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7073-1024x683.jpg)
Un superb SLR rusesc inspirat de modele Exakta, montura proprietara. 1963 .START ( Старт) 35 mm reflex Factory of Krasnogorsk (KMZ)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR24-1024x684.jpg)
SLR-ul Savoyflex I (1958-1960) de la Royer , unul dintre putinele SLR-uri realizate in Franta . Au mai fost Focaflex si Alsaflex , nici unul nu a reusit sa se impuna pe scara larga)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/06/savoy2_1-1024x682.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/06/savoy1_1-1024x682.jpg)
Era de dominatie japoneza se consolideaza cu anul 1959 cand Nikon si Canon realizeaza primul lor SLR ,Nikon F si respectiv CANONFLEX.(in acel moment existau doar 8 modele SLR in fabricatie )
In anii 70,80 Japonia devenea producator OEM pentru alte branduri,inclusiv germane. un exemplu este AGFA SELECTRONIC produs de firma japoneza Chinon.
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR27-1024x682.jpg)
Pentax K1000 un superb continuator al celebrului Spotmatic. Montura devine Pentax K. Modelul s a produs aproape 20 de ani !! ,intre 1976-1997 , in milioane de exemplare. Un exemplar functional costa si acum intre 70 si 150 de euro .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR212-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR210-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR211-1024x684.jpg)
Ricoh TLS 401 ,o uzina japoneza , mare, grea , cu dubla vizare , foarte fiabila , cu obiective de exceptie.
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR29-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7065-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/DSCF7066-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR36-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/SLR37-1024x684.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/06/DSCF7551-1024x683.jpg)
Mai jos : ultimul model Topcon , anul 1979 , un RE 300 cu montura PENTAX K in loc de EXAKTA .
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/05/topcon-1024x683.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/06/DSCF7542-1024x682.jpg)
![](https://www.blogprinvizor.ro/wp-content/uploads/2024/06/DSCF7549-1024x683.jpg)
Am utilizat pentru acest post informatii de pe : wikipedia.org , camera-wiki.org , collectiblend.com